Wakacje z dudami

wzd

W dniach 9-12 sierpnia 2018 w Gminnym Ośrodku Kultury w Koszarawie odbywały się Wakacje z dudami, czyli letnia szkoła tradycji Beskidu Żywieckiego. Czterdziestka dzielnych uczestników próbowała swoich sił w tańcu, śpiewie, grze na dudach, piszczałkach, skrzypcach i w sekcji, nie zabrakło też koncertów, spotkań, prezentacji, warsztatów rękodzielniczych i zajęć dla najmłodszych, a sobotni wieczór zakończyła, jakżeby inaczej, porządna Potańcówka przy dudach.

Kolejna edycja w roku 2019. Zapraszamy!

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Relacja z wydarzenia


Galeria Płot

34203638_979045448925486_6115244053169700864_n

Wystawa starych fotografii ukazujących ważne momenty z życia wsi oraz jej mieszkańców została dofinansowana z programu „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój w gminie Jeleśnia”. Głównym celem inicjatywy była integracja społeczeństwa oraz wspólne działanie młodzieży z osobami starszymi. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było umieszczenie wystawy na płotach oraz bramach prywatnych posesji wzdłuż ul. Jana Kazimierza w Jeleśni, gdzie można było ją oglądać przez cały maj 2018. Wystawa powędrowała także do Krzyżowej oraz Sopotni Małej.


Debiutancka płyta zespołu Skład Niearchaiczny

skład_niearchaiczny_okladka_calosc

Album zawierający utwory inspirowane muzyką Beskidu Żywieckiego powstał dzięki współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyka tradycyjna – debiut fonograficzny”.

Zapraszamy do posłuchania: skladniearchaiczny.bandcamp.com


Historie zza płota. Gmina Jeleśnia w opowieściach mieszkańców

historie1

Od grudnia 2016 do czerwca 2017 pomysłodawcy akcji, Krystyna Walas i Przemysław Ficek z pomocą rodziny i przyjaciół zorganizowali na terenie Gminy Jeleśnia cykl kameralnych spotkań, podczas których osoby starsze spotykały się przy jednym stole z młodzieżą i dzieliły się swoimi wspomnieniami z młodych lat. Jednocześnie grupa młodych, entuzjastycznych wolontariuszy, uzbrojona w urządzenia rejestrujące, odwiedziła Seniorów w różnych częściach naszej gminy i przeprowadziła z nimi długie rozmowy.

Zapraszamy na stronę projektu: https://historiezzaplota.wordpress.com/


Potańcówki przy dudach

głowa1.jpg

Co dwa – trzy miesiące w różnych miejscach na terenie Gminy Jeleśnia, wspólnie z Cechem Dudziarzy Żywieckich i Fundacją Energia Społeczna organizujemy potańcówki, na których dudy grają pierwsze skrzypce – tak, jak to dawniej bywało. Warto zaglądać, bo dzieje się!

Relacje foto i video oraz bieżące informacje znajdą Państwo na stronie https://www.facebook.com/przydudach


Wieczory w Starej Karczmie

fot. Łukasz Bielawski
fot. Łukasz Bielawski

Spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, opowieści w niepowtarzalnym klimacie jeleśniańskiej karczmy.


Dzień na Starej Plebanii

DSC_0296

czyli plenerowa impreza przed budynkiem Starej Plebanii w Jeleśni. Warsztaty, spotkania, muzyka, leżaki, dobre jedzenie i mnóstwo atrakcji dla starszych i młodszych to nasz pomysł na dobrze spędzone niedzielne popołudnie.


Szkoła Mistrzów Tradycji

warsztaty4

 

 

 

 

 

W ramach programu organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, otrzymaliśmy dofinansowanie na przeprowadzenia warsztatów gry na dudach i skrzypcach z kapelą braci Byrtków z Pewli Wielkiej.

W warsztatach wzięło udział łącznie 19 uczestników: 2 mistrzów, 2 asystentów, 9 uczniów na skrzypcach oraz 6 na dudach.

Zajęcia odbywały się w dniach 12, 19 i 26 lipca i zakończone zostały wspólnym koncertem mistrzów i uczniów na scenie żywieckiego amfiteatru w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z warsztatów.


Kiermasze rękodzieła

 

W grudniu 2014 po raz pierwszy zorganizowaliśmy jarmark świąteczny, aby umożliwić lokalnym twórcom prezentację i sprzedaż swoich prac. Dziś organizujemy je przy okazji każdego większego wydarzenia kulturalnego, które organizujemy, zarówno w kraju jak i za granicą. Jeśli chcecie Państwo wystawić swoje prace, prosimy o kontakt. Dla wszystkich starczy miejsca :)


Zaduszki Jeleśniańskie

SplitShire_IMG_4728_M

2 listopada 2014 roku rozpoczęliśmy cykl spotkań, w ramach których przybliżać będziemy sylwetki nieobecnych już wśród nas osób, które tworzyły historię naszej gminy.


Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej – monografia

kapela byrtków

Płyta została wydana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej, przy współpracy z Fundacją 9sił. Znalazły się na niej archiwalne nagrania ze zbiorów Polskiego Radia oraz Instytutu Sztuki PAN, a także nagrania współczesne ze zbiorów ROK w Bielsku – Białej – łącznie 58 utworów. Wyboru nagrań dokonali Dariusz Kocemba i Przemysław Ficek.

Wydawnictwo jest cennym zbiorem pieśni i melodii żywieckich wykonywanych przez wybitnych, nieżyjących już muzyków: Karola Byrtka i Władysława Plutę, oraz ich kontynuatorów, Edwarda, Władysława i Józefa Byrtków z Pewli Wielkiej. Towarzyszą im soliści z Pewli Wielkiej: Alina Piecha, Eleonora Gabryś, Anna Dybczak, Anna Dunat, Franciszek Karcz, Krystyna Byrtek oraz Władysława Byrtek, pojawia się również Zespół Pieśni i Tańca Gronie z Żywca. Całość została uzupełniona tekstami prof. Piotra Dahliga i mgr Aliny Kopoczek oraz zbiorem archiwalnych fotografii. Wydawnictwo zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


Projekt budowy dud żywieckich

byrtek89

W dniach 1.06 – 30.10 2013 w ramach II edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” odbyły się warsztaty budowy dud żywieckich, prowadzone przez Edwarda Byrtka z udziałem ucznia Łukasza Cula. Inicjatorem i koordynatorem warsztatów był Przemysław Ficek przy wsparciu Dariusza Kocemby z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku – Białej.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem dud wykonanym w ramach zajęć przez Łukasza Cula.


Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco z naszymi działaniami, zapraszamy również na fb: https://www.facebook.com/fundacja9sil

Reklamy