4. Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna

Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna to wydarzenie mające na celu uchwycenie współczesnego stanu wiedzy o instrumentach muzycznych w Polsce poprzez prezentację dorobku środowisk badawczych, ukazanie bogactwa zbiorów państwowych i prywatnych kolekcji instrumentów muzycznych, omówienie potrzeb i problemów poszczególnych dyscyplin, wyznaczenie kierunku dalszych badań oraz utworzenie siatki istotnych dla współpracy kontaktów. To pierwsza ogólnopolska platforma dla wymiany wiedzy i doświadczeń osób zajmujących się w Polsce instrumentarium muzycznym w różnych dziedzinach nauki, sztuki, muzealnictwa, konserwacji zabytków, edukacji i animacji kultury. 

Tematem przewodnim 4. edycji Konferencji były instrumenty muzyczne regionów polskich Karpat. Wydarzenie miało się odbyć w dniach 11-13 września 2020 r. w Muzeum Miejskim w Żywcu oraz na Starej Plebanii w Jeleśni. I chociaż sytuacja epidemiologiczna skutecznie pokrzyżowała organizatorom plany, gdyż liczne spotkanie uczestników nie mogło się odbyć w pierwotnie założonej formie (nie wspominając o nieodżałowanej potańcówce w jeleśniańskiej Starej Karczmie), Konferencja została zrealizowana w zmienionej formie, opartej w dużej mierze o wywiady etnograficzne zrealizowane przez dr Magdalenę Kwiecińską i Sylwię Plucińską z Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem (Podhale, Spisz) oraz Agatę i Przemysława Ficków z Fundacji 9sił z Jeleśni (Beskid Żywiecki, Beskid Śląski), a także o nagrania zrealizowane i nadesłane przez uczestników Konferencji.

Efekty możecie Państwo zobaczyć na stronie konferencjainstrumentologiczna.pl. Znalazły się na niej także wszystkie wystąpienia uczestników trzech poprzednich edycji – łącznie ok. 180 filmów o tematyce instrumentologicznej. Zapraszamy!

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Galeria dźwięków

Instalacja muzyczna, zrealizowana na terenie Starej Plebanii w Jeleśni przez Pawła Romańczuka (Małe Instrumenty) i Igora Gawlikowskiego we wrześniu 2020r. Projekt współfinansowany jest ze środków firmy Żywiec Zdrój S.A. w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój-edycja 2020 oraz dotowany z budżetu Urzędu Gminy Jeleśnia.


Dudyzywieckie.pl

Strona internetowa poświęcona w całości najbardziej charakterystycznemu instrumentowi ludowemu Żywiecczyzny, zrealizowana przez Przemysława Ficka w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. Dowiecie się z niej o historii i budowie instrumentu, prześledzicie od początku cały proces ich powstawania, przeczytacie o słynnych dudziarzach i budowniczych dud, posłuchacie i obejrzycie nagrania najlepszej muzyki dudziarskiej. Na stronie znalazły się także lekcje gry dla początkujących.

Adres strony: www.dudyzywieckie.pl


Muzyka Beskidu Żywieckiego

Cykl zajęć mających przybliżyć dzieciom i młodzieży z Beskidu Żywieckiego wiedzę o tradycyjnych instrumentach i folklorze muzycznym górali żywieckich realizowany przez Przemysława Ficka – muzyka, folklorystę, pedagoga, budowniczego instrumentów ludowych.

W ramach zajęć odbywają się warsztaty budowy instrumentów pasterskich, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonują proste piszczałki z czarnego bzu, piszczałki wielkopostne oraz fujarki 6-otworowe.

Jednocześnie odbywają się będą zajęcia z gry na tradycyjnych instrumentach beskidzkich, w ramach których uczestnicy uczą się gry na dudach żywieckich oraz na wykonanych przez siebie uprzednio instrumentach pasterskich.

Projekt realizowany będzie aż do roku 2022. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Mural Jeleśniański

Przy wsparciu firmy Żywiec Zdrój w ramach programu Lokalne Inicjatywy Społeczne postanowiliśmy upiększyć naszą piękną okolicę muralami związanymi z kulturą tradycyjną Gminy Jeleśnia. Wykonawcą jest znany artysta Maciej Szymonowicz, czyli Etnograff.

Jako pierwszy na przybudówce Szkoły Podstawowej nr1 w Jeleśni powstał wizerunek konia – tradycyjnej zabawki autorstwa Stanisława Lacha z Pewli Wielkiej, nagrodzonego w 1994r. Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Odbyły się także warsztaty dla młodzieży szkolnej, w ramach których każdy uczestnik samodzielnie wykonał koszulkę z motywem przedstawiającym zabawkowego konia.

W następnej kolejności na budynku dawnej wikarówki w Jeleśni powstał obraz słynnego dudziarza Józefa Grenia z Sopotni Małej.

Ponadto na kilku ścianach na terenie gminy, w ramach realizowanego przez Monikę Wróbel stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pojawiła się poezja Magdaleny Zawady oraz słowa Konia – tańca ludowego.


Spotkania z tradycją

Spotkania z tradycją to cykl bezpłatnych prezentacji tradycyjnych instrumentów górali żywieckich oraz warsztatów budowy instrumentów pasterskich, realizowany przez Marcina Blachurę i Przemysława Ficka, znanych folklorystów, muzyków i budowniczych instrumentów, w szkołach, przedszkolach i instytucjach kultury na terenie Żywiecczyzny. Celem spotkań jest przybliżenie dzieciom i młodzieży tradycyjnego folkloru muzycznego górali żywieckich.

Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019.


Galeria Płot

Wystawa starych fotografii ukazujących ważne momenty z życia wsi oraz jej mieszkańców została dofinansowana z programu „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój w gminie Jeleśnia”. Głównym celem inicjatywy była integracja społeczeństwa oraz wspólne działanie młodzieży z osobami starszymi. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było umieszczenie wystawy na płotach oraz bramach prywatnych posesji wzdłuż ul. Jana Kazimierza w Jeleśni, gdzie można było ją oglądać przez cały maj 2018. Wystawa powędrowała także do Krzyżowej oraz Sopotni Małej, obecnie zdobi otoczenie Urzędu Gminy w Jeleśni.

Kolejną odsłonę Galerii pt. „Uroczystości” można było podziwiać od sierpnia do października 2020r. na terenie Krzyżowej. Następnie powędrowała do Mutnego. W projekt zaangażowana była młodzież z Gminy Jeleśnia. Fotografie pochodziły ze zbioru Gminnego Ośrodka Kultury, P. Grażyny Patery, Marii Waligóry, Stanisława Dunata i Władysława Moca.

Galeria „Uroczystości” powstała we współpracy z Fundacją Dobry Widok i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jeleśni. Wystawa była częścią projektu „Wehikuł Czasu”, realizowanego od września 2019 do sierpnia 2020r. przy wsparciu programu „Europejski Korpus Solidarności”.


Wakacje z dudami

Wakacje z dudami, czyli letnia szkoła tradycji Beskidu Żywieckiego, to wakacyjne warsztaty gry, śpiewu, tańca i rękodzieła tradycyjnego, a także wykłady, spotkania, prezentacje, koncerty i potańcówki, które odbywały się w sierpniu 2018 i 2019r. przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z kolejnych edycji:

Edycja 1 – 2018

Edycja 2 – 2019


Potańcówka przy dudach

Co kilka miesięcy, wspólnie z Cechem Dudziarzy Żywieckich i Fundacją Energia Społeczna, organizujemy potańcówki, na których dudy grają pierwsze skrzypce – tak, jak to dawniej bywało. Warto zaglądać!

Relacje foto i video oraz bieżące informacje znajdą Państwo na stronie https://www.facebook.com/przydudach


Zaduszki Jeleśniańskie

2 listopada 2014 roku rozpoczęliśmy cykl spotkań, w ramach których przybliżamy sylwetki nieobecnych już wśród nas osób tworzących historię naszej gminy.


Wieczory w Starej Karczmie

Spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, opowieści w niepowtarzalnym klimacie jeleśniańskiej karczmy.


Dzień na Starej Plebanii

…czyli plenerowa impreza przed budynkiem Starej Plebanii w Jeleśni. Warsztaty, spotkania, muzyka, leżaki, dobre jedzenie i mnóstwo atrakcji dla starszych i młodszych to nasz pomysł na dobrze spędzone niedzielne popołudnie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:


historie1

…czyli Gmina Jeleśnia w opowieściach mieszkańców.

Od grudnia 2016 do czerwca 2017 pomysłodawcy akcji, Krystyna Walas i Przemysław Ficek z pomocą rodziny i przyjaciół zorganizowali na terenie Gminy Jeleśnia cykl kameralnych spotkań, podczas których osoby starsze spotykały się przy jednym stole z młodzieżą i dzieliły się swoimi wspomnieniami z młodych lat. Jednocześnie grupa młodych, entuzjastycznych wolontariuszy, uzbrojona w urządzenia rejestrujące, odwiedziła Seniorów w różnych częściach naszej gminy i przeprowadziła z nimi długie rozmowy.

Zapraszamy na stronę projektu: https://historiezzaplota.wordpress.com/


Wehikuł Czasu

Projekt historyczny, zrealizowany we współpracy z Fundacją Dobry Widok przy wsparciu Europejskiego Korpusu Solidarności. Od września 2019 do sierpnia 2020r. młodzi uczestnicy zapoznawali się z historią Żywiecczyzny, przygotowywali tablice informacyjne, które finalnie stanęły przy fortyfikacjach w Krzyżowej i Przyborowie, a także gromadzili archiwalne fotografie, których kopie latem 2020 roku wystawione zostały w plenerze w ramach Galerii Płot.


Szkoła Mistrzów Tradycji

Tydzien Kultury Beskidzkiej

W ramach programu organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, otrzymaliśmy dofinansowanie na przeprowadzenia warsztatów gry na dudach i skrzypcach z kapelą braci Byrtków z Pewli Wielkiej.

W warsztatach wzięło udział łącznie 19 uczestników: 2 mistrzów, 2 asystentów, 9 uczniów na skrzypcach oraz 6 na dudach.

Zajęcia, prowadzone przez Edwarda i Władysława Byrtków oraz Przemysława Ficka i Marcina Pokusę, odbywały się w dniach 12, 19 i 26 lipca i zakończone zostały wspólnym koncertem mistrzów i uczniów na scenie żywieckiego amfiteatru w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z warsztatów.


Promocja kultury polskiej za granicą

W ramach działalności statutowej Fundacji podejmujemy współpracę z organizacjami z całej Europy, m.in. z Instytutem Polskim w Budapeszcie, Polonia Nova (Węgry), Stockwell Partnership, Grupą Artystyczną KaMpe czy Poles Connect (Wielka Brytania), aby promować kulturę polską za granicą na festiwalach, targach i wydarzeniach takich, jak:


Kapela Byrtków – monografia

kapela byrtków

Płyta została wydana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej, przy współpracy z Fundacją 9sił. Znalazły się na niej archiwalne nagrania ze zbiorów Polskiego Radia oraz Instytutu Sztuki PAN, a także nagrania współczesne ze zbiorów ROK w Bielsku – Białej – łącznie 58 utworów. Wyboru nagrań dokonali Dariusz Kocemba i Przemysław Ficek.

Wydawnictwo jest cennym zbiorem pieśni i melodii żywieckich wykonywanych przez wybitnych, nieżyjących już muzyków: Karola Byrtka i Władysława Plutę, oraz ich kontynuatorów, Edwarda, Władysława i Józefa Byrtków z Pewli Wielkiej. Towarzyszą im soliści z Pewli Wielkiej: Alina Piecha, Eleonora Gabryś, Anna Dybczak, Anna Dunat, Franciszek Karcz, Krystyna Byrtek oraz Władysława Byrtek, pojawia się również Zespół Pieśni i Tańca Gronie z Żywca. Całość została uzupełniona tekstami prof. Piotra Dahliga i mgr Aliny Kopoczek oraz zbiorem archiwalnych fotografii. Wydawnictwo zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


Skład Niearchaiczny – debiut płytowy

Album zawierający utwory inspirowane muzyką Beskidu Żywieckiego powstał dzięki współpracy Fundacji 9sił z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyka tradycyjna – debiut fonograficzny”.

Zapraszamy do posłuchania: skladniearchaiczny.bandcamp.com

61712123_2142130739413484_4454055397199708160_o

Kiermasze rękodzieła

30

W grudniu 2014 po raz pierwszy zorganizowaliśmy jarmark świąteczny, aby umożliwić lokalnym twórcom prezentację i sprzedaż swoich prac. Dziś organizujemy je przy okazji każdego większego wydarzenia kulturalnego, które organizujemy, zarówno w kraju jak i za granicą. Jeśli chcecie Państwo wystawić swoje prace, prosimy o kontakt. Dla wszystkich starczy miejsca :)


Projekt dud żywieckich

byrtek89

W dniach 1.06 – 30.10 2013 w ramach II edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” odbyły się warsztaty budowy dud żywieckich, prowadzone przez Edwarda Byrtka z udziałem ucznia Łukasza Cula. Inicjatorem i koordynatorem warsztatów był Przemysław Ficek przy wsparciu Dariusza Kocemby z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku – Białej.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem dud wykonanym w ramach zajęć przez Łukasza Cula.


Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco z naszymi działaniami, zapraszamy na naszego facebooka: 

https://www.facebook.com/fundacja9sil