Mural Jeleśniański

66331037_1278903582273003_2624614730303537152_n

mural1

Przy wsparciu firmy Żywiec Zdrój w ramach programu Lokalne Inicjatywy Społeczne postanowiliśmy upiększyć naszą piękną okolicę muralami związanymi z kulturą tradycyjną Gminy Jeleśnia. Wykonawcą jest znany artysta Maciej Szymonowicz, czyli Etnograff.

Jako pierwszy na przybudówce Szkoły Podstawowej nr1 w Jeleśni powstał wizerunek konia – tradycyjnej zabawki autorstwa Stanisława Lacha z Pewli Wielkiej, nagrodzonego w 1994r. Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Odbyły się także warsztaty dla młodzieży szkolnej, w ramach których każdy uczestnik samodzielnie wykonał koszulkę z motywem przedstawiającym zabawkowego konia.

W następnej kolejności na budynku dawnej wikarówki w Jeleśni powstał obraz słynnego dudziarza Józefa Grenia z Sopotni Małej.

Kolejne murale przed nami. Bądźcie czujni!


Spotkania z tradycją

20190913_104435_HDR

Spotkania z tradycją to cykl bezpłatnych prezentacji tradycyjnych instrumentów górali żywieckich oraz warsztatów budowy instrumentów pasterskich, realizowany przez Marcina Blachurę i Przemysława Ficka, znanych folklorystów, muzyków i budowniczych instrumentów, w szkołach, przedszkolach i instytucjach kultury na terenie Żywiecczyzny. Celem spotkań jest przybliżenie dzieciom i młodzieży tradycyjnego folkloru muzycznego górali żywieckich.

Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019.


Galeria Płot

34203638_979045448925486_6115244053169700864_n

Wystawa starych fotografii ukazujących ważne momenty z życia wsi oraz jej mieszkańców została dofinansowana z programu „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój w gminie Jeleśnia”. Głównym celem inicjatywy była integracja społeczeństwa oraz wspólne działanie młodzieży z osobami starszymi. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było umieszczenie wystawy na płotach oraz bramach prywatnych posesji wzdłuż ul. Jana Kazimierza w Jeleśni, gdzie można było ją oglądać przez cały maj 2018. Wystawa powędrowała także do Krzyżowej oraz Sopotni Małej, obecnie zdobi otoczenie Urzędu Gminy w Jeleśni.


Wakacje z dudami

z07 (2)

Wakacje z dudami, czyli letnia szkoła tradycji Beskidu Żywieckiego, to wakacyjne warsztaty gry, śpiewu, tańca i rękodzieła tradycyjnego, a także wykłady, spotkania, prezentacje, koncerty i potańcówki, które odbywały się w sierpniu 2018 i 2019r. przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Edycja 1 – 2018

Edycja 2 – 2019


Potańcówki przy dudach

potańcówka2

Co dwa – trzy miesiące w różnych miejscach na terenie Gminy Jeleśnia, wspólnie z Cechem Dudziarzy Żywieckich i Fundacją Energia Społeczna organizujemy potańcówki, na których dudy grają pierwsze skrzypce – tak, jak to dawniej bywało. Warto zaglądać!

 

Relacje foto i video oraz bieżące informacje znajdą Państwo na stronie https://www.facebook.com/przydudach


Zaduszki Jeleśniańskie

SplitShire_IMG_4728_M

2 listopada 2014 roku rozpoczęliśmy cykl spotkań, w ramach których przybliżamy sylwetki nieobecnych już wśród nas osób, które tworzyły historię naszej gminy.


Promocja kultury polskiej za granicą

IMG_0207

W ramach działalności statutowej Fundacji podejmujemy współpracę z organizacjami z całej Europy, m.in. z Instytutem Polskim w Budapeszcie, Polonia Nova (Węgry), Stockwell Partnership, Grupą Artystyczną KaMpe czy Poles Connect (Wielka Brytania), aby promować kulturę polską za granicą na festiwalach, targach i wydarzeniach takich, jak:


Historie zza płota. Gmina Jeleśnia w opowieściach mieszkańców

historie1

Od grudnia 2016 do czerwca 2017 pomysłodawcy akcji, Krystyna Walas i Przemysław Ficek z pomocą rodziny i przyjaciół zorganizowali na terenie Gminy Jeleśnia cykl kameralnych spotkań, podczas których osoby starsze spotykały się przy jednym stole z młodzieżą i dzieliły się swoimi wspomnieniami z młodych lat. Jednocześnie grupa młodych, entuzjastycznych wolontariuszy, uzbrojona w urządzenia rejestrujące, odwiedziła Seniorów w różnych częściach naszej gminy i przeprowadziła z nimi długie rozmowy.

Zapraszamy na stronę projektu: https://historiezzaplota.wordpress.com/


Wieczory w Starej Karczmie

fot. Łukasz Bielawski

Spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, opowieści w niepowtarzalnym klimacie jeleśniańskiej karczmy.


Dzień na Starej Plebanii

DSC_0296

czyli plenerowa impreza przed budynkiem Starej Plebanii w Jeleśni. Warsztaty, spotkania, muzyka, leżaki, dobre jedzenie i mnóstwo atrakcji dla starszych i młodszych to nasz pomysł na dobrze spędzone niedzielne popołudnie.


Szkoła Mistrzów Tradycji

warsztaty4

 

 

 

 

 

W ramach programu organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, otrzymaliśmy dofinansowanie na przeprowadzenia warsztatów gry na dudach i skrzypcach z kapelą braci Byrtków z Pewli Wielkiej.

W warsztatach wzięło udział łącznie 19 uczestników: 2 mistrzów, 2 asystentów, 9 uczniów na skrzypcach oraz 6 na dudach.

Zajęcia odbywały się w dniach 12, 19 i 26 lipca i zakończone zostały wspólnym koncertem mistrzów i uczniów na scenie żywieckiego amfiteatru w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z warsztatów.

Tydzien Kultury Beskidzkiej

 


Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej – monografia

kapela byrtków

Płyta została wydana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej, przy współpracy z Fundacją 9sił. Znalazły się na niej archiwalne nagrania ze zbiorów Polskiego Radia oraz Instytutu Sztuki PAN, a także nagrania współczesne ze zbiorów ROK w Bielsku – Białej – łącznie 58 utworów. Wyboru nagrań dokonali Dariusz Kocemba i Przemysław Ficek.

Wydawnictwo jest cennym zbiorem pieśni i melodii żywieckich wykonywanych przez wybitnych, nieżyjących już muzyków: Karola Byrtka i Władysława Plutę, oraz ich kontynuatorów, Edwarda, Władysława i Józefa Byrtków z Pewli Wielkiej. Towarzyszą im soliści z Pewli Wielkiej: Alina Piecha, Eleonora Gabryś, Anna Dybczak, Anna Dunat, Franciszek Karcz, Krystyna Byrtek oraz Władysława Byrtek, pojawia się również Zespół Pieśni i Tańca Gronie z Żywca. Całość została uzupełniona tekstami prof. Piotra Dahliga i mgr Aliny Kopoczek oraz zbiorem archiwalnych fotografii. Wydawnictwo zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


Debiutancka płyta zespołu Skład Niearchaiczny

skład_niearchaiczny_okladka_calosc

Album zawierający utwory inspirowane muzyką Beskidu Żywieckiego powstał dzięki współpracy Fundacji 9sił z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyka tradycyjna – debiut fonograficzny”.

Zapraszamy do posłuchania: skladniearchaiczny.bandcamp.com

61712123_2142130739413484_4454055397199708160_o


Kiermasze rękodzieła

30

W grudniu 2014 po raz pierwszy zorganizowaliśmy jarmark świąteczny, aby umożliwić lokalnym twórcom prezentację i sprzedaż swoich prac. Dziś organizujemy je przy okazji każdego większego wydarzenia kulturalnego, które organizujemy, zarówno w kraju jak i za granicą. Jeśli chcecie Państwo wystawić swoje prace, prosimy o kontakt. Dla wszystkich starczy miejsca :)


Projekt budowy dud żywieckich

byrtek89

W dniach 1.06 – 30.10 2013 w ramach II edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” odbyły się warsztaty budowy dud żywieckich, prowadzone przez Edwarda Byrtka z udziałem ucznia Łukasza Cula. Inicjatorem i koordynatorem warsztatów był Przemysław Ficek przy wsparciu Dariusza Kocemby z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku – Białej.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem dud wykonanym w ramach zajęć przez Łukasza Cula.


Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco z naszymi działaniami, zapraszamy na naszego facebooka: https://www.facebook.com/fundacja9sil