Przedstawiamy kolejny mural na „Szlaku Beskidzkich Murali”. Tym razem przenieśliśmy się na teren Koszarawy. Mural poświęcony jest nieżyjącemu już twórcy zabawek ludowych, Władysławowi Sternalowi. Autor, Maciej Szymonowicz (Etnograff), do projektu wykorzystał pracę Moniki Tlałki, która zajęła 1 miejsce w konkursie na „Najciekawszy projekt muralu na budynku byłego gimnazjum w Koszarawie”. Na muralu znalazł się także wiersz Pana Władysława Kimli pt. „Kloskace”.

Władysław Sternal był jednym z najbardziej znanych i cenionych zabawkarzy naszego środowiska. Urodził się 12 lipca 1911 r. w Koszarawie, gdzie zmarł 25 czerwca 1995r.. Jego ojciec Wojciech, małorolny gospodarz, oprócz pracy na roli trudnił się dodatkowo produkcją wyrobów drewnianych, a szczególnie zabawek dla dzieci. Władysław odziedziczył po dziadku i ojcu pasje do strugania. Od najmłodszych lat zajmował się wyrobem zabawek z drewna, a wytworzone przez siebie zabawki sprzedawał na jarmarkach. Od 1933 r. zaczął robić tzw. klepoki czyli ptaki poruszające skrzydłami. Wzorem dla nich były zabawki produkowane w fabryce w Leżajsku. W czasie okupacji opracował jeszcze inny typ zabawek, tj. bijące się kogutki. Swoje zabawki zdobił ornamentem z linii prostych zwanych również laistrami i falistych, zwanych koronką, oraz motywami roślinnymi. Wykonywał je przy pomocy prostych narzędzi, a wśród nich był tzw. ryzak (cienki nożyk wygięty w kształcie haka i zaopatrzony w drewnianą rączkę), który stanowił główne narzędzie pracy. Wyrabiał malowane kołyski, ptaki „kłapace”, karetki jedno i dwukonne i inne.

Jego zabawki znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych w Toruniu, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Rabce i Żywcu. W uznaniu zasług w dziedzinie twórczości ludowej otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi w 1986r. oraz szereg dyplomów uznania i podziękowań.