Szanowni Państwo,

w związku z realizowanym przez nas zadaniem „Spotkania z tradycją”,  zapraszamy szkoły i przedszkola oraz instytucje kultury z terenu Żywiecczyzny do skorzystania z oferty prezentacji tradycyjnych instrumentów beskidzkich i/lub warsztatów budowy prostych instrumentów pasterskich.

Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019, a zatem jest całkowicie bezpłatne – naszym celem jest dotarcie do dzieci i młodzieży z terenu Żywiecczyzny i przybliżenie im tradycyjnego folkloru muzycznego górali żywieckich.

fujar1

Prezentacje i warsztaty prowadzone są przez Przemysława Ficka i Marcina Blachurę – muzyków, folklorystów, pedagogów i budowniczych instrumentów ludowych, znawców folkloru Beskidu Żywieckiego.
W trakcie pokazu zostaną zaprezentowane tradycyjne instrumenty górali beskidzkich: dudy żywieckie, heligonka, skrzypce, złóbcoki, trombity, piszczałki, fujarki, dwojnice, okaryny, piszczały szałaśnicze, sowy, gwizdki i wabiki, a także narzędzia i materiały wykorzystywane do ich budowy.
Z kolei w trakcie warsztatów budowy instrumentów dzieci, młodzież a także ich dorośli opiekunowie, za pomocą tradycyjnych ręcznych narzędzi wykonają samodzielnie proste piszczałki z drewna czarnego bzu.
Więcej informacji na temat prezentacji i warsztatów, a także o prowadzących, znajdą Państwo na stronie www.ficekblachura.pl
Projekt trwa do 20 października, a liczba spotkań jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń – zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem hyrkawecki@gmail.com lub pod numerem telefonu 880386868.