25 września 2016r. odbyło się kolejne plenerowe spotkanie na terenie Starej Plebanii w Jeleśni. Jak zwykle dopisała nam pogoda, dopisali również Jeleśnianie. Cieszymy się bardzo, że tego dnia byli Państwo z nami! Mamy nadzieję, że się podobało :)

Była dobra muzyka, były konie, był jarmark, były gry, leżaki i czytelnia, była pyszna kawa i herbata, były falafele, domowe ciasto, a nawet sok z kiszonych buraków.

O godzinie 12.00 rozpoczęły się warsztaty rękodzielnicze, na których nauczyliśmy się malować, rysować, wycinać, filcować (na mokro!), rzeźbić w kamieniu, budować instrumenty oraz tworzyć cuda ze starych gazet.

O 15.00 przed plebanią wylądował EKOsmita (czyli Endymionitro-Prot-E.T.-alieniusz z LV-426, dziewiątego księżyca układu super-novy Proxima Centauri, należącego do Unikosmicznego imperium ixan kwarków i tleilixan, zwany Edkiem), który wspólnie z niejakim Brudkiem i jeżem Wacławem Igiełką przybliżył młodym mieszkańcom Jeleśni kilka istotnych zagadnień związanych z recyklingiem i budową statków kosmicznych, zaś dorośli dowiedzieli się, że palenie śmieci w piecu jest ZŁE! (choć wszyscy mieszkańcy Jeleśni przecież doskonale o tym wiedzą). Pozdrawiamy Teatr Czkawka ze Skawiny :-)

O 16.00 mgr inż. Bogdan Martyniak z Beskidzkiego Centrum Nauki Naukotechnika w Świnnej pokazał, co można zrobić z ciekłym azotem. Był dym, wybuchy, banany, balony i dużo dobrej zabawy. Po pokazie każdy zapragnął mieć w domu termos ciekłego azotu.

O 17.00 Panowie Dawid Zieliński i Jasiek Liniany z cieszyńskiego Laboratorium Inicjatyw Środkowoeuropejskich zaprezentowali wyniki badań pt. „Problemy, potencjały, wyzwania – zagadnienia ekologiczne gminy Jeleśnia”. Nie jest dobrze, kochani mieszkańcy! W PIECACH NIE PALIMY ŚMIECIAMI !!!

Po wykładzie rozpoczęły się koncerty. Zagrali: Maciej Pępek i Kamil Worek, Loop Orkiestra & Mystic Lab, Patrycja Polek, a na zakończenie akustycznie zagrał znakomity zespół Black Bee z Żywca. Mimo niskiej temperatury było gorąco!

Przez cały dzień w budynku plebanii można było oglądać wystawę roślin i zwierząt, zamieszkujących nasze lasy. Uważniejsi uczestnicy w chłodnych korytarzach mogli usłyszeć śpiew rozmaitych ptaków. Nie mamy pojęcia, skąd się wzięły.

Nie możemy też nie wspomnieć o grupie śmiałków, która wzięła udział w tworzeniu animacji poklatkowej, na której wspólnie zasadziliśmy w Jeleśni kolejne drzewo (a tych u nas nigdy za wiele).

Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie nasi znakomici partnerzy: Żywiec Zdrój, Czekodeko, Nadleśnictwo Jeleśnia, PPUH Na Zdrowie, Ma-Ken i Akcja Katolicka. Dziękujemy za wsparcie dyrekcji SP1 i SP2 w Jeleśni oraz SP w Pewli Ślemieńskiej! Naszej wspaniałej rodzinie i wspaniałym przyjaciołom, w szczególności Bożenie Prochownik, Ani Pępek – Kupczak, Annie Wasilewskiej, Barbarze Wójcik, Mieczysławowi Krzakowi, Janowi, Marii, Panu Wieśkowi, Krzyśkowi, Marcie, Justynie, Mateuszowi, Michałowi, Ani, Marcinowi, Kubie, muzykom, technikom, akustykom i elektrykom oraz wszystkim, którzy pomagali nam nosić, wnosić, wynosić i przenosić, włączać, wyłączać, podłączać i przełączać, składać, rozkładać, układać i Bóg jeden wie, co jeszcze. Dzię-ku-je-my!

Do następnego! Nie palcie śmieci, bo się wszyscy potrujemy!

Poniżej fotogaleria autorstwa Marty Wawrzyniuk i Anny Duniewicz – Blachury: