Józef Broda – urodzony w 1941r. w Ustroniu-Lipowcu. Multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych, pedagog, wielokrotnie nagradzany na festiwalach krajowych i zagranicznych. Prowadził warsztaty muzyczne, obrzędowe na pograniczu teatru, dla dzieci z całego świata. Prowadził też zajęcia ze studentami i nauczycielami, ucząc ich wsłuchiwania się w naturę.


Matsumoto Zoku – „Alternative Organic Band” – niezwykłe połączenie beatboxu i instrumentów etnicznych.

  • Koji Matsumoto – didgeridoo, handpan
  • Reo Matsumoto – beatbox, perkusjonalia, didgeridoo, handpan

MZ Artist Photo

Varanasi, Indie. Jest upalny kwiecień 2009 roku. Koji i Reo Matsumoto (zbieżność nazwisk przypadkowa i zaskakująca) spotykają się po raz pierwszy. Po kilku godzinach wspólnego grania postanawiają kontynuować współpracę, lecz jeszcze nie teraz. Obaj są w trakcie podróży, która ma im pomóc odnaleźć swój indywidualny styl. Koji wyrusza do Australii i Europy, Reo do Nowego Jorku.

Spotykają się ponownie trzy lata później w Amsterdamie. Zaczynają grać na ulicy. Reo korzysta z mikrofonu kupionego w Tajlandii, który najwyraźniej nie brzmi najlepiej, bo ich pierwszy zarobek wynosi całe 3 euro.

Zoku Profile _2_

Miesiąc później, w lipcu 2012r., na festiwalu Reve de Aborigene we Francji po raz pierwszy występują razem na scenie. We wrześniu biorą udział w festiwalu didgeridoo w Bolonii, grają też na ulicach Mediolanu. Obiecują sobie spotkać się ponownie za 4 miesiące, a tymczasem kontynuują poszukiwanie inspiracji: Koji w USA, Reo w Turcji.

W styczniu 2013 w Melbourne w Australii startuje projekt Matsumoto Zoku.

Dwa miesiące później ukazuje się demówka ”Tribarhythm”, która w ciągu roku rozchodzi się w ponad 6000 egzemplarzy, choć nigdy nie trafia do sklepów muzycznych.

Artyści wyruszają w trasę po Europie: Austria, Włochy, Francja, Holandia, Belgia, Węgry.

W 2014 roku, dzięki funduszom zebranym w projekcie crowdfundingowym, wydają swój pierwszy album i wyruszają w trzy duże trasy koncertowe:
Japan Tour: Tokio, Saitama, Fukushima, Tochigi, Chigasaki.
Russia Tour: Chabarowsk, Nowosybirsk, Omsk, Jekaterynburg, Perm, Petersburg, Moskwa.
Europe Tour: Włochy, Austria, Francja, Węgry, Portugalia.

Rok 2015. Artyści przygotowują się do swojej kolejnej europejskiej trasy. Obejmie ona Austrię, Czechy, Niemcy, Holandię, Węgry, Francję, Belgię oraz… Jeleśnię, gdzie w Starej Karczmie Koji i Reo spotkają się z żywą legendą muzyki beskidzkiej, Józefem Brodą z Istebnej.

Co z tego spotkania wyniknie, dowiemy się już 21 sierpnia. Do zobaczenia!

MZ on the Stage Photo
fot. mat. prasowe zespołu
broda
fot. Michał Leski
Reklama